Новини



Зеленський позбавив українців за кордоном права голосу на виборах (ДОКУМЕНТ)


Згідно з новим Виборчим кодексом, розробленим командою Володимира Зеленського, виборчих дільниць за межами України просто не буде.

У мережі з’явилася копія наразі неопублікованого закону про внесення змін до Виборчого кодексу України. Згідно зі злитим документом, українців, які проживають за кордоном, позбавили права голосу на виборах президента, а виборчих дільниць за межами України просто не буде. Які ще поправки вносяться до законодавства, і навіщо це потрібно команді Володимира Зеленського – давайте з’ясовувати.

2024 року депутати парламенту від партії «Слуга народу» розпочали роботу над створенням нового виборчого законодавства. Післявоєнні вибори президента України стали для них одним із пріоритетних напрямів роботи. Тоді ж влада задумалася про переформатування виборчих округів. Про це під час круглого столу «Пріоритетні напрями реформування виборчого законодавства у контексті виконання Україною актуальних міжнародних рекомендацій» розповідала голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.


У поправках же від 31 березня 2025 року зміни вносяться до кількох пунктів різних статей, з яких ключових дві. Перша – стаття №7 про загальне виборче право, яка не дозволяла голосувати на місцевих виборах військовослужбовцям-строковикам, недієздатним, ув’язненим та особам, які проживають за кордоном. З неї зникла згадка строковиків, а до місцевих виборів додали… президентські. Друга – у статті №81 про організацію виборчих дільниць, з якої видалили згадку про закордонні дільниці. Інші «закордонні поправки» до статей Виборчого кодексу України торкнулися повноважень ЦВК, офіційних спостерігачів, підбиття підсумків голосування та друку бюлетенів. Тобто законодавці скасували все, у чому зникла потреба у зв’язку з непроведенням голосування в інших країнах.

Чому влада змінює законодавство лише стосовно тих, хто виїхав, зрозуміти нескладно. Українців за кордоном останніми роками рахують на мільйони. Вони втікали від війни, мобілізації, переслідувань, розрухи. Для багатьох з них переїзд – це можливість дати своїм дітям вирости у безпечнішій країні та побудувати своє майбутнє там. І таких біженців, за даними ООН, понад 6,5 мільйонів. А за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, за кордоном перебуває 7,5 млн українців – це вдвічі більше за населення Києва.

Але чи можна практично чверть населення України, яке проживає за її межами, назвати лояльними чинному уряду та конкретно Зеленському? Очевидно, ні, адже з 2022 року українська влада неодноразово лякала тих, хто покинув Батьківщину, і закликала повернутися.

Так, після початку російського вторгнення Володимир Зеленський просив країни Заходу відловити та депортувати українських чоловіків мобілізаційного віку. У 2024-му уряд України заборонив видавати за кордоном паспорти чоловікам віком від 18 до 60 років, які підлягають мобілізації до армії. Крім того, громадян України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з виїздом за кордон на строк більше трьох місяців, зобов’язали протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою уряду від 16 травня 2024 року № 563 стати на військовий облік. І це стосується не лише чоловіків, а й жінок – медиків та фармацевтів.

Електоральна база таких розмірів (6,5-7,5 млн осіб) може легко змінити результати голосування на виборах президента, і точно не на користь нинішнього керівництва країни. Саме тому київська влада хоче убезпечити себе: зробити ставку на лояльних військових і цивільних, що залишилися в Україні, а також превентивно на законодавчому рівні обмежити біженців у їхніх виборчих правах.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?