Новини



Західна Україна за минулий тиждень: Місцеві ради як підрозділи курортів та наслідки втечі VIP за кордон


Славсько фактично «приєднали» до нового курорту, і місцеві мешканці можуть стати меншістю на своїй землі – так, як це вже відбулося у прикарпатській Поляниці, на території якої знаходиться «Буковель».

Мешканець Швейцарії «приєднав» Славсько до свого курорту

Холдинг ОККО, який належить найбагатшій людині Львівської області, багаторічному мешканцю Швейцарії Віталію Антонову (13 місце у рейтингу найбагатших українців, капітал $412 мільйонів), отримав всю повноту влади у Славській територіальній громаді. Тут ОККО розпочав будівництво гірськолижного курорту площею понад 1200 гектарів. Виконувачем обов’язків голови громади став Олег Даниляк, тісно пов’язаний з бізнесом Антонова.

Депутати Славської селищної ради у середу, 26 березня, зібрали позачергову сесію, на якій висловили недовіру селищному голові Володимиру Безі. В таємному голосуванні взяли участь 23 з 24 депутатів, 20 із них підтримали дострокове припинення повноважень селищного голови. На результати засідання Володимир Бега відреагував у соціальних мережах. Він звинуватив холдинг ОККО (відомий за однойменною мережею АЗС, ключова компанія – концерн «Галнафтогаз») в знищенні місцевого самоврядування і натякнув, що депутатів могли підкупити.

«Чи продаються голоси і самі депутати? Кожен з них має відповідь на це питання. Сьогодні частина депутатів проголосувала за недовіру мені. Ініціатором виступив представник компанії ОККО Олег Даниляк. З подальшими кроками ми будемо визначатись. Дякую тим, хто не підтримує узурпацію, дерибан землі та політичні маніпуляції», – написав уже колишній селищний голова Славського.

«Це узурпація влади і переворот. Не було формальної причини для мого відсторонення. Їм потрібна була своя людина в раді, тому вони перенесли корпоративні методи управління на місцеве самоврядування», – розповів Бега журналістам. Він додав, що оскаржуватиме рішення сесії в суді. Олег Даниляк і холдинг ОККО ситуацію наразі не коментують.

Варто відзначити, що Володимир Бега став селищним головою Славського у 2017 році. Саме тоді було створено Славську територіальну громаду, внаслідок об’єднання Славської селищної ради та трьох сільських рад – Нижньорожанківської, Либохорівської та Волосянківської. З початку 2017 року компанія ОККО-Рітейл змінила реєстрацію юридичної особи зі Львова на Славське, і почала платити податки в бюджет селища. У 2019 році у Славську зареєстрували ще декілька компаній холдингу ОККО. Завдяки податковим надходженням від них Славська громада стала однією з найбагатших на Львівщині.

Всі ці роки у Володимира Беги не було жодних проблем з холдингом ОККО, який з самого початку оголосив про плани створити у Славському грандіозний гірськолижний курорт, що склав би конкуренцію «Буковелю». Громада продала компаніям групи ОККО 300 гектарів землі, ще 200 гектарів було розподілено через сумнівні схеми виділення землі фізичним особам «для ведення сільського господарства» – хоча йшлося про територію майбутнього курорту.

У 2020 році холдинг ОККО призначив «смотрящого» за Славським. Для цього секретарем селищної ради став Олег Даниляк, якого було обрано депутатом від партії «Слуга народу». Він – рідний брат Василя Даниляка, на той момент віце-президента «Галнафтогазу» і партнера Віталія Антонова. Перед цим призначенням Олег Даниляк був керівником управління закупівель у концерні «Галнафтогаз» і тендерного відділу мережі ОККО.

В жовтні 2024 року холдинг ОККО розпочав будівництво масштабного гірськолижного курорту GORO Mountain Resort на території Славської громади. Його загальна площа становитиме майже 1200 га, з яких 360 га заплановано для гірської та лижної інфраструктури, а понад 800 га – для розвитку готельних, комерційних і рекреаційних об’єктів.

Загальні інвестиції оцінюють у 1,5 мільярди доларів, з цієї суми OKKO з власних та кредитних коштів планує вкласти 500 мільйонів, а ще 1 млрд доларів розраховують залучити від інших інвесторів. І це цілком реально: хоча площа майбутнього курорту практично така ж, як у «Буковелю», проте у Славському є залізнична станція, куди приходять потяги зі Львова та Києва, і через селище проходить траса Київ-Чоп.

«Ми бачимо перспективу, навіть попри виклики війни, і розуміємо важливість таких амбітних проектів для соціально-економічного розвитку Львівського регіону. Новий гірський рекреаційний проект має стати магнітом для українських та іноземних туристів та потенційних інвесторів, ставлячи сучасну гірську локацію на туристичну карту Європи» – заявив тоді СЕО групи OKKO Василь Даниляк.

Тепер же зі сторони місцевої влади всі питання вирішуватиме його рідний брат, Олег Даниляк. Фактично йдеться про те, що Славську громаду «приєднали» до нового курорту, і в найближчі роки місцеві мешканці можуть стати меншістю на своїй землі – так, як це вже відбулося у прикарпатській Поляниці, на території якої знаходиться «Буковель». У Славському та навколишніх селах нині живуть приблизно 15 тисяч людей. За підрахунками OKKO, відкриття у 2028-2029 роках лише першої черги курорту створить 6 тисяч нових робочих місць, а після завершення всього проекту буде потрібно понад 25 тисяч працівників.

«Нам доведеться привозити сюди людей, забезпечувати їх проживанням і створювати систему мотивації», – не приховує планів ОККО Василь Даниляк. А привезені люди, залежні від роботодавця, на будь-яких виборах завжди проголосують так, як їх «мотивує» керівництво. І везтимуть їх не з Швейцарії, а, наприклад, з Херсону, де «Галнфатогаз» ще у 2019 році придбав нафтоперевалювальний комплекс, проте нині не має можливості його використовувати.

Тиск на Кличка отримав несподіваний резонанс на Закарпатті

На минулому тижні в Закарпатську область було введено додаткові підрозділи прикордонників з метою посилення контролю на кордонах з Угорщиною і Румунією, і почалася кадрова чистка в територіальному управлінні Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції. Все це стало наслідком тиску Офісу президента України на міського голову Києва Віталія Кличка, точніше – втечі за кордон його партнера по земельних оборудках Дениса Комарницького.

«На ділянці відповідальності Мукачівського прикордонного загону залучили додаткові сили для охорони державного кордону. Це стало частиною заходів, спрямованих на активізацію боротьби з протиправною діяльністю. Посилені прикордонні наряди нестимуть службу на найбільш вразливих ділянках українсько-румунського та українсько-угорського кордону, що дозволить значно зміцнити охорону цих напрямків», – повідомило на початку тижня Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України (ДПСУ).

«Під час патрулювання прикордонники використовуватимуть сучасну автомобільну та спеціальну техніку, безпілотну й пілотовану авіацію, а також інші спецзасоби. Залучення додаткових сил дасть змогу ефективніше здійснювати превентивні заходи для запобігання порушенням державного кордону, забезпечуючи своєчасне реагування на будь-які загрози з боку правопорушників», – своєю чергою, погрожували у ДПСУ.

Повідомлення виглядало дивним, оскільки останнім часом жодних резонансних спроб незаконно перетнути кордон не було – на відміну від силових проривів через «колючку» у червні 2024 року. Незважаючи на це, жодні додаткові сили для охорони кордону тоді не залучалися.  

Однак одразу ж з’явилася інформація про те, що саме через закарпатську ділянку кордону з Румунією незаконно виїхав з України партнер мера Києва по земельних оборудках, екс-депутат Київради та забудовник Денис Комарницький. Як повідомив 24 березня близький до спецслужб закарпатський журналіст Віталій Глагола, внаслідок спецоперації СБУ та Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) було затримано депутата Закарпатської обласної ради від політичної партії «Рідне Закарпаття» Юрія Покорбу. Глагола стверджував, що депутата затримали саме за підозрою у сприянні втечі Комарницького за кордон, і вже відвезли до Києва. Жодних офіційних коментарів з цього приводу тоді не було.

Ввечері 26 березня Департамент стратегічних розслідувань (ДСР) Національної поліції України повідомив, що двох співробітників Управління стратегічних розслідувань у Закарпатській області за причетність до протиправної діяльності звільнено з лав Національної поліції, а слідчими СБУ їм оголошено підозри. Крім того, з займаної посади було звільнено керівника територіального управління.

Подробиці та прізвища одразу ж розкрив колишній поліцейський, а нині військовий Сергій Лукашов. «Операцію провернули оперативники ДСР Василь Лемак та Віталій Безкровний на прохання свого начальника Сергія Химича. Правоохоронці разом із місцевими контрабандистами вже давно організували стабільний  канал переправлення «ухилянтів» через державний кордон України.  За Комарницького вони отримали смішну суму у вигляді двох тисяч доларів США. Поліцейські навіть і не зрозуміли, кого вони переправляли до Румунії, а потім, коли цей персонаж сплив  в Австрії в журналістському розслідуванні Михайла Ткача, тоді вони  всі ох**ли. Поліцейських закрило НАБУ, Сергія Химича зняли з посади» – написав він у Фейсбук.

І лише вранці у четвер, 27 березня, київське видання «Українська правда» оприлюднило схему нелегального виїзду Дениса Комарницького за кордон. Три машини і п’ятеро людей, з яких четверо мали посвідчення співробітників СБУ, 10 лютого вивезли бізнесмена з маєтку в Київській області. Його везли під прикриттям камуфльованого автомобіля з табличкою «200», яким перевозять тіла полеглих військових. Біля міста Хуст на АЗС до кортежу долучилися два працівники Управління стратегічних розслідувань Закарпатської області.

Зупинився Комарницький у Хусті в непримітному готелі. Загалом у цьому місті він провів чотири дні, згодом його перевезли до Ужгорода, до будинку депутата Закарпатської облради Юрія Покорби. А вже 16 лютого Комарницький зайшов до прикордонного відділку поліції в Румунії і попросив про притулок. При цьому досі про жодні претензії до українських прикордонників не повідомляється – хоча посилення контролю на кордонах з Угорщиною і Румунією вочевидь є реакцією на втечу столичного VIP.

Нині Денис Комарницький перебуває у Відні – там само, де й колишній український олігарх Дмитро Фірташ, з яким Віталій Кличко у 2014 році планував своє політичне майбутнє. Комарницького та групу підлеглих Кличка підозрюють в організації та керівництві злочинним угрупованням, яке сприяло незаконному отриманню земельних ділянок у Києві. Схема просто не могла б працювати без участі мера Києва, тому відкрите на початку лютого розслідування практично всі коментатори пов’язують зі спробами Офісу президента усунути Віталія Кличка з посади.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?