Новини
-
20 листопада
-
15:00
-
19 листопада
-
15:00
-
18 листопада
-
15:00
-
15 листопада
-
15:00
-
14 листопада
-
15:00
-
13 листопада
-
15:00
-
12 листопада
-
12:00
-
11 листопада
-
15:00
-
8 листопада
-
15:00
-
7 листопада
-
15:00
-
6 листопада
-
12:00
-
5 листопада
-
15:00
-
4 листопада
-
12:00
-
1 листопада
-
12:00
-
31 жовтня
-
15:00
-
30 жовтня
-
15:00
-
29 жовтня
-
15:00
-
28 жовтня
-
15:00
-
25 жовтня
-
15:00
-
24 жовтня
-
15:00
-
23 жовтня
-
15:00
-
22 жовтня
-
15:00
-
21 жовтня
-
15:00
-
18 жовтня
-
15:00
-
17 жовтня
-
16:00
-
16 жовтня
-
15:00
-
15 жовтня
-
15:00
-
14 жовтня
-
12:00
-
11 жовтня
-
12:00
-
10 жовтня
-
15:00
Президент Польщі в оцінці трагічних подій на Волині став на бік України (ВІДЕО)
Президент Польщі Анджей Дуда в річницю трагічних подій на Волині став на бік України, що викликало скандал у середовищі «кресов’ян» зокрема та польських націоналістів загалом.
Президент Польщі Анджей Дуда та прем’єр-міністр цієї країни Матеуш Моравецький в минулий понеділок, 11 липня, взяли участь у відзначенні «Національного дня пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян ІІ Речі Посполитої». Церемонія відбулася у «Волинському сквері» у Варшаві – адже пам’ятну дату призначено на річницю початку масового збройного протистояння між українцями і поляками на Волині.
«Це завжди важкий час для нас, поляків – цей початок липня, щороку від того пам’ятного 1943 року, коли саме одинадцятого липня, у «криваву неділю», дійшло до кульмінації злочинів, скоєних стосовно поляків, які жили на той час, зокрема, на Волині, на сході тодішньої окупованої Німеччиною Польщі, – сказав Дуда під час церемонії. – Чого ми хочемо? Ми хочемо правди. Чого ми хочемо? Ми хочемо могил, що є нормальним для цивілізації, в якій виросли наші дві нації – християнської, латинської». Тобто навіть у такий трагічний день глава польської держави не втримався від того, щоб нагадати про те, що Волинь була у складі Польщі, а поляки намагалися окатоличити українців.
Однак після цих заяв президент Польщі різко змінив тон свого виступу, і фактично назвав вояків УПА героями, які загинули за вільну Україну. З словами Дуди, поляки повинні звернути увагу на те, що «ті, про кого ми знаємо, були вбивцями, – водночас для України в інших місцях, в інший час і з іншим ворогом, вони були героями і часто гинули від рук совєтів, борючись з глибокою вірою в незалежну, вільну Україну».
«Наскільки все це важко – ми теж знаємо. Але правду треба говорити твердо й чітко. Що надзвичайно важливо в цьому всьому, і на чому я хотів би наголосити в цей момент – бо хоч це і драматично, але в драматичному контексті Волині, геноциду, який там відбувся, всього того, що є таким важким у нашій спільній історії та драматичній пам’яті. Треба чітко й твердо сказати: не йшлося й не йдеться про помсту, про якусь відплату. Немає кращого доказу цього, ніж час, який ми маємо зараз. Незважаючи на тяжкі часи, водночас те, що сьогодні відбувається між поляками та українцями, є найкращим доказом цього» – зазначив президент Польщі. Додам, що підтвердженням слів Анджея Дуди була присутність на траурних урочистостях посла України у Варшаві Василя Зварича – вперше за 30 років, відколи подібні заходи проходять у Польщі.
Звісно, в Польщі є достатньо людей, яким йдеться саме про помсту і відплату, і для них події на Волині у 1942-1944 роках – «Волинська різня», де загинули лише поляки. Ці люди об’єднані в різноманітні «кресові» організації («Східні Креси» – назва, котру в Польщі часто застосовують до Волині і Галичини), своєрідним духівником яких є католицький священик (ксьондз) Тадеуш Ісаковіч-Залєскі. Був він і на заходах 11 липня у «Волинському сквері» разом з «волинськими родинами» – в основному нащадками тих, хто вижив в українсько-польському збройному конфлікті. Ця група влаштувала конфлікт з президентом Польщі – але, до честі Анджея Дуди, він став на захист України.
Очевидці свідчать, що спочатку Дуда не хотів підходити до групи на чолі з отцем Тадеушем, але, вочевидь, природня відкритість політика взяла гору. Коли з гурту «волинських родин» почали лунати, м’яко кажучи, критичні оцінки промови президента, той досить різко заявив: «Кожне сказане вами слово має бути виваженим. Дуже багато зі сказаного вами не йде на користь жодній зі сторін». Це викликало бурхливу реакцію Тадеуша Ісаковіча-Залєскі. Хід дискусії можна переглянути на відео, а для тих наших читачів, які не володіють польською, подаю його повне розшифрування.
Дуда: Кожне сказане вами слово має бути виваженим. Дуже багато зі сказаного вами не йде на користь жодній зі сторін.
Отець Тадеуш: Якій такій «другій стороні»?
Дуда: Українській.
Отець Тадеуш: Хвилинку, українська сторона – це сторона тих, хто вбивав!
(Дуда намагається перебити, ксьондз продовжує).
Отець Тадеуш: Значить, польська сторона не може домінувати. Значить поляки переможені, – ну, якщо вони не в позиції тих, хто домінує сьогодні.
Дуда: Ні-ні-ні, ми маємо проводити спокійну, виважену політику.
Отець Тадеуш: Вибачте, але скільки можна? Тридцять років, то пан Качиньский, то тепер ви. Скільки ви ще обіцятимете, що вони визнають?!! (йдеться про визнання Україною трагічних подій на Волині злочином, який українці вчинили стосовно поляків – прим. ЗУНР)
Дуда: Пропоную ксьондзу йти іншою дорогою.
Голоси з натовпу: «Ні польсько-українській унії! Ніколи! Пане президенте, це Польща, ніякої Укрополії, жодної України! Пане президенте, будь ласка, не кажіть, що тут є Укрополін, і не допускайте, забуття історії, пане президенте Дудо! Пане президенте, будь ласка, затримайтеся для розмови. Ви зрадники, брехуни та зрадники Польщі. Ганьбите наш народ. Ганьба вам, зрадники Польщі!»
«Президент Дуда у розмові з непохитним капеланом кресових організацій отцем Тадеушем Ісаковічем-Залєскі про поховання жертв геноциду, вчиненого ОУН-УПА. Ганьба, пане Президенте, ганьба!» – так прокоментував це відео один із лідерів націоналістичної партії «Конфедерація», депутат Сейму Роберт Вінніцкі. Прикметно, що відеозапис було оприлюднено лише в минулий вікенд, він продовжує набирати популярність в польському сегменті соціальних мереж і викликає різкі коментарі, насамперед серед консервативно і націоналістично налаштованих поляків.
Сам же Ісаковіч-Залєскі в коментарі порталу Do Rzeczy заявив, що Дуда фактично погрожував «кресовим» організаціям. «Надзвичайно негативно було сприйнято родинами – тому що я чув коментарі – коли президент сказав, що ми повинні «зважувати свої слова». Це така завуальована погроза. Ми маємо бути обережними стосовно того, що ми говоримо, ми не повинні створювати враження, що ми вимагаємо гідного поховання жертв» – сказав священик.
В цілому приємно, що Анджей Дуда нарешті зробив перші кроки до визнання героями вояків УПА, серед яких, за чутками, був і його дід. З іншого боку, президент Польщі, який закликає місцевих націоналістів «зважувати слова», сам говорить про «геноцид» і «польську Волинь». Таким чином, до повноцінного польсько-українського примирення ще дуже далеко.
Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР