Новини
-
28 січня
-
12:00
-
27 січня
-
15:00
-
24 січня
-
15:00
-
23 січня
-
15:00
-
22 січня
-
12:00
-
21 січня
-
15:00
-
20 січня
-
15:00
-
17 січня
-
15:00
-
16 січня
-
15:00
-
15 січня
-
15:00
-
14 січня
-
15:00
-
13 січня
-
15:00
-
1 січня
-
00:00
-
30 грудня
-
15:00
-
27 грудня
-
15:00
-
26 грудня
-
15:00
-
25 грудня
-
12:00
-
24 грудня
-
15:00
-
23 грудня
-
12:00
-
20 грудня
-
12:00
-
19 грудня
-
12:00
-
18 грудня
-
15:00
-
17 грудня
-
12:00
-
16 грудня
-
15:00
-
13 грудня
-
12:00
-
12 грудня
-
15:00
-
11 грудня
-
15:00
-
10 грудня
-
15:00
-
9 грудня
-
15:00
-
6 грудня
-
12:00
Українці самі подбають про тепло взимку
Українці вже зараз думають про майбутню зиму – найскладнішу в новітній історії країни. Готуватися до холодів їм доведеться самостійно.
Останнім часом українське суспільство стурбоване двома головними проблемами: безчинством співробітників територіальних центрів комплектування (ТЦК) та відсутністю у будинках електроенергії. Причому якщо в першому випадку люди навчилися відповідати знахабнілим військкомам – чинять опір та спалюють машини ТЦК, – то у випадку з відсутністю електроенергії населення відчуває радше безпорадність. У деяких регіонах не буває електроенергії по кілька днів. Так, одесити перекривали дорогу через відсутність світла та тепла протягом трьох діб. Місцева філія ДТЕК не реагувала на скарги населення. Подібні акції протесту проходять по всій Україні, і зрозуміло, що їхня кількість лише зростатиме.
Стан енергосистеми України
З кінця березня 2024 року через вісім масованих російських атак Україна втратила половину потужностей електростанцій – понад 9 ГВт, повідомив на Берлінській конференції з відновлення України президент Володимир Зеленський. Для порівняння: 9 ГВт – це обсяг електроенергії, який у піковий години при температурі 25-30 градусів споживають Нідерланди або Словаччина разом із країнами Балтії.
Загалом за час воєнних дій Україна втратила близько 18 ГВт електрогенеруючих потужностей, у тому числі найбільшу в Європі АЕС – Запорізьку. Повністю зруйновані державні Каховська та Дніпровська ГЕС, Зміївська та Трипільська ТЕС. Критичні ушкодження приватних теплових електростанцій, у тому числі Ладижинської, Курахівської, Криворізької та Наддніпрянської, перевищили 80%. Аналогічна ситуація на двох найбільших приватних ТЕС у Західній Україні – Бурштинській та Добротвірській. Крім того, близько половини високовольтних підстанцій з передачі електроенергії було пошкоджено.
Російські війська фактично знищили всі нафтопереробні заводи в Україні, а також значну частину інфраструктури зберігання нафти та нафтопродуктів. Енергетичний сектор України зазнав збитків на понад 56 млрд доларів.
Щоб зменшити навантаження на енергосистему, в Україні використовують графіки відключень електроенергії. Наразі максимальні відключення побутових споживачів від електроенергії можуть становити від 12 до 16 годин на добу. Але ситуація погіршується. Після критичних ушкоджень на електростанціях електроенергія може подаватися в мережі житлових будинків, промислових об’єктів та державних установ зі значними коливаннями частоти. Перепади напруги можуть призвести до псування електроприладів і повністю вивести техніку з ладу.
Корупційні скандали в енергетиці
В умовах, коли енергетичний сектор країни занепадає, у зарплатних відомостях топ-менеджерів «Укренерго», котрі відповідають за роботу енергетики країни, навпаки, – спостерігається зростання. Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик з’ясував, що зарплати членів правління «Укренерго» досягли 2 млн гривень. Це колосальна цифра для України, де середня зарплата у 100 разів менша і становить близько 20 тисяч гривень.
Корупційні скандали, безумовно, здійснюють руйнівний вплив на стійкість енергосистеми та підривають довіру до влади. Ще у травні 2023 року український журналіст-розслідувач Юрій Ніколов заявив про можливу корупцію при закупівлях «Енергоатому». Ніколов звернув увагу на цікаву тенденцію: якщо серед замовників фігурує «Енергоатом», то закупівельна ціна злітала щонайменше вдвічі, а подекуди й у чотири рази. Він не виключив, що куратори цих закупівель знаходяться в Офісі президента України.
У січні 2024 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) оголосило у розшук партнера бізнесмена Ігоря Коломойського – Михайла Кіпермана, та ще двох осіб у справі про заподіяння збитків «Укренерго». За даними слідства, у березні 2022 року компанія, що належить Кіперману, шахрайським шляхом заволоділа і перепродала електроенергію на 716 мільйонів гривень. Отримані кошти було виведено на рахунки зарубіжної компанії. «Укренерго» гроші за поставлену електроенергію так і не отримало.
Реальність та перспективи для українців в умовах кризи
На тлі енергетичної кризи українська влада підвищила ПДВ, «військові податки» та тарифи на комунальні послуги. Зокрема, з 1 червня 2024 року уряд підняв тариф на електрику для населення на 60%, до 4,32 грн/кВт-годину.
Зростання тарифів на електроенергію провокує зростання цін на товари. Згідно зі звітом Державної служби статистики України, станом на червень 2024 року зросли ціни на фрукти (10,4%), овочі (1,3%), рибу та морепродукти (0,9%), цукор (0,6%), хліб (0,7%). Експерти прогнозують подальше зростання цін на товари першої потреби. Найближчим часом подорожчають хліб та молочні продукти. Далі – більше.
Українці вже зараз думають про майбутню зиму – найскладнішу в новітній історії країни. Готуватися до холодів їм доведеться самостійно. Заможні громадяни купують дизель-генератори та сонячні батареї. Населенню вже дали зрозуміти, як забезпечити себе теплом – придбати енергообладнання за 3-4 тисячі доларів. Із заявою, що кожна квартира має самостійно інвестувати таку суму у нове обладнання, виступив директор асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк. Відповідальність за ситуацію він поклав на населення, яке нібито недоплачувало за електроенергію у попередні роки.
А бідним залишається скористатися іншими порадами чиновників і депутатів, які не вимагають великих витрат, – запастися теплим одягом, переїхати до знайомих чи родичів, з якими можна разом пережити зиму. А то й згадати третього президента України Віктора Ющенка, котрий свого часу рекомендував використовувати для опалення солому.
Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР
Читайте також
- Україна зупиняє роботу АЕС та наближається до енергетичного колапсу (ДОКУМЕНТ)
- Західна Україна за минулий тиждень: Війна губернатора з податковою у Львові та перевірки обленерго у всьому регіоні
- Через негоду знеструмлено 166 населених пунктів на Закарпатті та Львівщині
- Всі енергоблоки Бурштинської ТЕС зруйновано