НовиниУ Матеївецькій ТГ на Прикарпатті 70% комунальних закладів перейшли на альтернативні системи опалення (ВІДЕО)


Приблизно 70% комунальних закладів Матеївецької територіальної громади на Прикарпатті перейшли на альтернативні системи опалення – електричні й твердопаливні котли.

Комунальники зрізають сухостій й аварійні дерева, якими опалюватимуть взимку. Заготовляють дрова для своїх домівок і місцеві мешканці.

Як у Матеївецькій громаді готуються до опалювального сезону – розповіли у вивідці Суспільного.

Житель Дебеславців Матеївецької громади Петро Колісник готує дрова на зиму. Їх закупив у 2021 році. За машину дров чоловік заплатив 8 тис. грн. Петро цьогоріч планує обігрівати дім твердопаливним котлом. На таку ж систему опалення, каже, переходить більшість його односельців.

– Вже підготувалися трохи й ще будемо готуватися. Трішки дорого зараз, але мусимо виживати. Більшість людей перейшли на твердопаливні котли. Багато односельців зараз ставлять печі, каміни, аби палити, бо газ — не дуже калорійний і великі витрати. А ще хто знає, як буде з газом, — пояснює Петро Колісник.

Комунальники готують дрова і для Дебеславцівської гімназії. Працівник підприємства "Господарник" Назарій Мартинюк поблизу навчального закладу зрубав аварійні граби.

– Були дуже великі, старі, аварійні. Біля школи не добре, коли такі дерева ростуть. Ми їх зрубали, поріжемо, поколемо і буде для опалення школи, — каже Назарій Мартинюк.

У Дебеславцівській гімназії цьогоріч вперше опалюватимуть твердопаливним котлом. Раніше користувалися газовим, розповідає директорка закладу Марія Чобанюк.

– Змайстрували цю котельню, встановили необхідне обладнання. Потрібно трішки ще утеплити й будемо пробувати. Звичайно, що треба спочатку спробувати, але я думаю, що все вдасться і цей котел нагріє нашу школу, — переконана Марія Чобанюк.

У Матеївецькій гімназії — філії Замулинецького ліцею — твердопаливним котлом користуються п’ять років. Він забезпечує вищий температурний режим у школі, ніж чотири газові, якими оплювали ліцей раніше, каже завідувачка філії Марія Корбутяк.

– З часу створення котельні на твердому паливі стало набагато зручніше, комфортніше, бо класні приміщення, коридори у гімназії — набагато тепліші. Температурний режим — значно вищий від опалення газовим котлом. Порівняти було з чим, бо, коли прийшла у навчальний заклад, застала ще газові котли, і було набагато холодніше, — каже завідувачка гімназії Марія Корбутяк.

Альтернативними системами опалення у Матеївецькій громаді обігрівають 90% закладів освіти. Сім з них опалюють твердопаливними котлами, два — електричними, каже завідувачка відділу освіти, молоді, спорту і культури громади Світлана Головань.

– Лише один заклад у нас опалюється природним газом. Але, якби сталися якісь непередбачувані обставини, то розв'язання цієї проблеми ми вже також обдумали й обговорили. У нас є шкільний автобус. До найближчого навчального закладу будемо підвозити дітей, — каже Світлана Головань.

Переходити на електричні та твердопаливні котли у Матеївецькій громаді почали у 2018 році. Здебільшого робили це за гроші з місцевого бюджету. За словами голови громади Любомира Веселовського, зараз на альтернативних джерелах опалення – 70% закладів комунальної власності.

Комунальники Матеївецької громади вже заготовили 180 кубів дров. На опалювальний сезон потрібно приблизно 900, каже заступник голови Володимир Багайлюк.

– Ми зрізаємо аварійні дерева на території Матеївецької громади й використовуємо їх для опалення шкіл. На цьому етапі витратили 95 тис. грн на заготівлю цих дров — на перевезення, оплату праці, — розповідає Володимир Багайлюк.

Зі слів голови громади Любомира Веселовського, зараз комунальне підприємство "Господарник" продовжує заготовляти дрова, решту закуповуватимуть на підприємствах, які виграли тендери.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?