НовиниКінець Раю: переселенців зі Сходу хочуть заселити в історичну пам'ятку на Тернопіллі


У палаці Потоцьких, що знаходиться на території Раївського парку на Бережанщині, житимуть переселенці.

– Це приміщення обрали тому, що там можна у найкоротші терміни облаштувати гідні умови для проживання людей. Також навколишня територія парку підходить для емоційного відпочинку та психологічної адаптації, – розповідає реґіональний координатор проєкту в Тернопільській області Денис Власенко.

Серед об’єктів, між якими обирали, це приміщення було найбільш придатним. До того ж воно перебуває у власності місцевої громади. Ми вже найближчим часом розпочнемо косметичний ремонт. Вже склали кошторис, перелік робіт, придбали необхідні  матеріали та техніку, – ділиться планами координатор з За Збручем

У палаці житимуть 25-30 людей. Проживання для них буде безкоштовним. Першочергово в облаштоване житло поселятимуть матерів з дітьми. Перших переселенців планують прихистити вже через місяць.

Палац Потоцьких – двоповерхова будівля з 40 кімнатами. Є загальні кімнати, наприклад навчальні, чи ті, де можна проводити різні активності. Також там повинні бути дитячі кімнати. Ще зробимо 8 кімнат для проживання. Окремо облаштуємо санвузли, кухню та їдальню, – каже Денис Власенко. 

Схема, за якою працюватимуть виглядає так: сформують базу житла, виявлятимуть потреби та надаватимуть прихисток.

Проєкт фінансує та реалізовує «Українська освітня платформа». Наразі організатори проєкту на Тернопільщині працюють над створенням «гарячої лінії», на яку звертатимуться переселенці, які потребують житла.

Палац і парк зі ставками, джерелами, який називають «малою Софіївкою», розташований всього за 3 кілометри від Бережан у селі Рай.

Колись тут була заміська резиденція Сенявських, Любомирських, Потоцьких. Нині Рай є одним з улюблених місць серед туристів, які мандрують Бережанщиною.

Рай унікальний своєю природою. На території парку росте до ста видів дерев і чагарників. З них 42 види – завезені з інших країн і континентів, близько 30 – хвойні.

Окрасою парку є вікові дерева. Це велетенські сосни, модрини, кедри, дуби, ясени, різноманітні види кленів, бука лісового, тополі, горіхів та інших.

Раніше у стінах палацу багато років діяв сиротинець, яким опікувався чернечий орден братів милосердя з Бельгії.

Безумовно, історична будівля палацу потребує обнови, але радше відбудови, а не горезвісного ‟євроремонту” з гіпсокартонними перестінками та металопластиковими вікнами.

Тим паче, що Західна Україна вже знає ‟легку вдачу” східняків, коли їх селять в різні дитячі садочки тощо – про що ЗУНР писав.

Не складно передбачити, що чекає історичну пам'ятку невдовзі після вселення туди прибульців зі Сходу: буде тоді там і ‟пам'ятка”, і навіть ‟євроремонт”.

До речі, а чому з Раю вивезли чернечий сиротинець?


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Військо Польське перемогло у Варшавській битві завдяки...