Новини



Чеського крота поставили в Ужгороді


Самі ужгородці вважають його «своїм» і згадують, як вони за часів СССР лапали Чехословацьке телебачення.

На набережній поблизу мосту Томаша Масарика в Ужгороді відкрили мініскульптурку Крота – персонажа із популярного чеського мультфільму «Krtek». У 2022 році виповнюється 65 років від запуску мультика, на якому виросло кілька поколінь Закарпатців. Автор скульптурки – Роман Мурник, пише Zaxid.net.

Мультфільм «Krtek» (Krteček) транслювався із 1957 року, загалом вийшло понад 60 серій мультика. Відомо, що автор анімаційного героя Зденек Мілер записував сміх, плач та інші емоції своїх маленьких доньок і використав ці звуки під час створення мультфільму про кротика. Зараз персонаж є одним із найбільш популярних і впізнаваних символів Чехії.

Автор популярних казок, письменник Олександр Гаврош під час відкриття скульптурки розповів, що через озвучення «Кротика» лише вигуками, без діалогів, мультик став улюбленим в багатьох країнах світу.

— Цей персонаж – Кротик – боровся проти урбанізації. Місто на нього весь час наповзало і він був дуже актуальним як в ту епоху, так і залишається актуальним зараз. На цьому мультфільмі формувалися цілі покоління ужгородців. У нас ловило Чехословацьке телебачення і ми дивилися вечорами цей мультик. Зараз бачу в відкритті скульптурки позитивний знак у тяжку для нас епоху і також солідарність із чехами, які нам дуже допомагають під час війни з Росією», – сказав Олександр Гаврош.

Як зазначив під час відкриття мініпам'ятника автор скульптори Роман Мурник, він намагався передати персонаж мультфільму таким, як його задумав чеський художник-ілюстратор Зденек Мілер:

— Я старався передати емоції та склад персонажу Зденека Мілера, мені було цікаво попрацювати над цим, читав багато статей про те, як він працював і як брав записував своїх дітей, використовував їх у мультиках. Це було дуже цікаво у нього дуже гарно вийшло. Такий Мікі-Маус, але по-нашому.

Якщо пригадати, що Закарпаття до липня 1945 року входило в склад Чехо-Словаччини й опинилося в складі УРСР найпізніше з усіх країв, то те «по-нашому» з вуст автора скульптурки Кротика в Ужгороді — не така вже й обмовка за Фройдом.

Зрештою, в 1945-ім самих Закарпатців особливо ніхто і не питав, де вони хочуть і що...


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?