НовиниЧоловіки мобілізаційного віку за кордоном скоро опиняться без дійсних паспортів


Від 23 квітня українські чоловіки мобілізаційного віку за кордоном (їх майже мільйон) не зможуть більше отримати нові паспорти та консульські послуги загалом.


Це означає, що оформлення нового паспорта, питання консульського обліку, нотаріальні питання будуть недоступним для значної частини діаспорян. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив такі нововведення тим, що в «умовах повномасштабної російської агресії головним пріоритетом є захист Батьківщини від знищення».

Рішення МЗС формально є тимчасовим, і ближче до вступу в дію нового закону про мобілізацію 18 травня 2024 року МЗС обіцяє оприлюднити роз’яснення із подальшим алгоритмом дій для громадян України за кордоном.

У понеділок, 22 квітня, газета «Дзеркало тижня» повідомила, що із 23 квітня Міністерство закордонних справ наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово призупинити усі консульські послуги для українських громадян призовного віку, що перебувають за кордоном, за винятком оформлення документів на повернення в Україну. Цю інформацію газета оприлюднила з посиланням на лист за підписом першого заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіги.

Ця заборона діятиме до оприлюднення роз’яснень положень нового закону про мобілізацію.

«З урахуванням пунктів 6 та 16 частини першої статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією РФ проти України, з метою недопущення уникнення громадянами України обов’язку з врегулювання питання військового обліку територіальними центрами комплектування й соціальної підтримки та наявності військово-облікових документів доручаю з 23.04.2024 тимчасово призупинити вчинення консульських дій за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років», – йдеться у листі, оприлюдненому «Дзеркалом тижня».

Згодом аналогічний текст листа опублікували на сайті генерального консульства України в Г’юстоні, США.

23 квітня «Суспільне» з посиланням на низку українських консульств у Польщі повідомило, що країна призупинила прийом громадян призовного віку в своїх дипломатичних установах.

«Нині призупинений прийом громадян призовного віку. Зараз ми чекаємо вказівки від Міністерства закордонних справ. Тобто чоловіків від 18 до 60 років. Зараз просто тимчасово призупинений їхній прийом. Зараз розробляються механізми, які будуть відповідно діяти до того закону про мобілізацію. Наразі чекаємо», – розповів «Суспільному» співробітник одного з консульств у Польщі. Таку ж інформацію журналістам надали в генеральному консульстві України у Барселоні.

Цього ж дня у Центрі обслуговування громадян «Паспортний сервіс» повідомили, що через технічні причини призупинено видачу готових документів у закордонних підрозділах ДП «Документ». Подавати заяви на оформлення паспортів можна у звичайному режимі, натомість готові паспорти видають лише дітям віком до 12 років. Про відновлення роботи систем видачі документів повідомлять додатково на всіх офіційних ресурсах ДП «Документ». Джерело ZAXID.NET у одному з відділень держустанови в Німеччині підтвердило, що в системі видачі паспортів справді стався технічний збій.

Перелік консульських послуг, якими більше не зможуть скористатись чоловіки віком 18-60 років за кордоном:

• Паспортні питання (видача нових документів та продовження терміну дії старих тощо);

• Нотаріальні питання (видача довіреностей, посвідчень заповітів, засвідчення копій документів тощо);

• Консульський облік;

• Громадянство (набуття та вихід із громадянства);

• Візові питання;

• Питання, що стосуються реєстрації дітей тощо;

• Реєстрація актів цивільного стану.

Згодом на ажіотаж із призупиненням послуг для військовозобов’язаних чоловіків за кордоном відреагував глава МЗС Дмитро Кулеба. На своїй сторінці в соцмережі Х він повідомив, що доручив диппредставництвам України закордоном «вжити заходів щодо відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку». Про які саме заходи ідеться – він не уточнив, але зазначив, що невдовзі МЗС надасть уточнені роз’яснення щодо порядку отримання консульських послуг в законодавства для військовозобов’язаних чоловіків дипломатичних установах за кордоном. Кулеба анонсував, що ці роз’яснення оприлюднять ближче до вступу в дію нового закону про мобілізацію, тобто, 18 травня.

«Перебування за кордоном не звільняє громадянина від обов’язків перед Батьківщиною. Саме тому я вчора доручив вжити заходів щодо відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку в Україні та за кордоном. Це буде чесно. Невдовзі МЗС надасть уточнені роз’яснення щодо порядку отримання консульських послуг в межах законодавства для чоловіків мобілізаційного віку в закордонних дипломатичних установах із наближенням до вступу в дію закону», – йдеться в повідомленні Дмитра Кулеби.

Станом на кінець 2023 року, за оцінкою Інституту демографії та соцдосліджень, у країнах ЄС перебувають до 850 тисяч чоловіків призовного віку, розповідав у коментарі журналу «Фокус» заступник директора інституту з наукової роботи, демограф Олександр Гладун. Натомсть за даними Євростату, на які посилається австрійське видання Exxpress, у країнах ЄС, а також у Швейцарії, Ліхтенштейні й Норвегії, станом на грудень 2023 року перебували 650 тисяч українських біженців-чоловіків призовного віку.


Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР


Поширити:

Опитування

Коли Ви святкуватимете Різдво Христове?