Інфляція у вересні, за оцінками Головного статистичного управління, склала 17,2%. Це означає, що вона продовжує зростати значно швидше, ніж прогнозувалося. Інфляція знову перевищила очікування польських економістів.
Поширити / зберегти:Як зазначила Моніка Куртек, головний економіст Bank Pocztowy, ці показники значно нижчі за ринковий консенсус у 16,4 відсотка у вимірі «рік до року» (р/р) і 0,9% – «місяць до місяця» (м/м).
– Інфляція не сповільнюється, а її високі літні показники – не були найвищими цього року, – зазначає Куртек.
Як наголошує економістка Bank Pocztowy, зокрема, ціни на харчові продукти (за даними GUS на 1,7% порівняно з серпнем) та ціни на енергоносії (на 3,7% порівняно з серпнем) продовжували дуже швидко зростати, тоді як ціни на пальне знову сповільнилися (на 2,1% м/м).
На основі даних GUS можна оцінити, що також базова інфляція (за винятком цін на харчі та енергоносії) знову зросла до вищого рівня і становила приблизно 10,7-11,0% (р/р).
На її думку, якщо говорити про прогноз на найближчі місяці, то "на жаль, хороших новин немає".
– Показник інфляції точно не опуститься на нижчі рівні. Він прискориться ще більше, і в грудні він навіть може перевищити 18,0%. у вимірі «рік до року», – каже Куртек.
Вона зазначає, що ціни на продукти шокуючі, і це, мабуть, ще не кінець. Ціни на енергоносії ростуть і це, мабуть,так само ще не кінець. Крім цих категорій, у вересні повинні були подорожчати й інші товари та послуги, ймовірно в тому числі одягу та взуття, з категорії «здоров'я» або освіта, а прогноз середньорічного показника на поточний рік знову пішов вгору до 14,3%.
– Надії, які цього літа висловлювали члени Ради з монетарної політики, не виправдалися. У третьому кварталі 2022 року піку інфляції не було, – каже аналітик Cinkciarz.pl Бартош Савіцкі.
Як зазначає експерт, «дорожчає практично все, а інфляція охопила всю економіку». Компанії перекладають витрати на споживачів і ми вже маємо видимі т.зв ефект другого кола, тобто те, що зростання цін чинить тиск на заробітну плату, а зростання заробітної плати сприяє зростанню цін.
Це створює інфляційну спіраль, з якої економіці важко вирватися.
Коли в Польщі можна очікувати припинення шаленого зростання цін?
– Інфляційний пік має бути досягнутий через кілька місяців. Він може перевищувати 20% у річному обчисленні, – оцінює Бартош Савіцький.
Ключове значення матиме форма державних захисних програм і тривалість їх утримання. Проте, на його думку, можна обережно оцінити, що наприкінці 2023 року цінова динаміка все ж досягне двозначних значень.
На думку експерта, не виправдалися надії що літній пік інфляції був найвищий: бо злотий рекордно слабкий.
– Останнім часом ми платимо понад 5 злотих не лише за долар, а й за швейцарський франк, а курс євро перевищує 4,80 злотих. У результаті Рада з монетарної політики має продовжити цикл посилення політики, розпочатий у жовтні 2021 року, – вважає Бартош Савіцький.
Не виключено, що інфляція в Польщі могла би бути відчутно нижчою, якби не популістські рішення щодо переселенців з України, які покликані їх поскорше асимілювати та прив'язати їх до Польщі.
Рівнож на інфляцію не могли не вплинути наполеонівські плани нинішньої влади створити найсильніше військо в Европі і, відповідно, укладання мільярдних збройних контрактів з цього приводу.
До речі, можна вважати знаковим, ще вже десь від серпня місяця починаючи владні девізи про найбільшу армію в Польщі суттєво стишилися – щоби не сказати: зникли взагалі.
Очевидно, що програму переозброєння Войска Польскєґо ніхто вже скасовувати не буде. Врешті решт, все одно би довелося замінювати ще сов'єцкі взірці зброї на Західні.
Але головне інше: не особливо багато виявилося охочих поляків пов'язувати свою долю з військовою службою. Мало того, з відгуків самих поляків можна довідатися, що якраз військовослужбовці масово полишають службу через те, що обіцянки про оплату, наприклад, понадурочних годин служби не оплачуються і є ще купа подібних «несподіванок».
До слова, на новину про шалену інфляцію – пересічні поляки так само доволі чітко реагують!
Частина відгуків прямо звинувачую нинішню партію влади та її чиновників в тому, що не можуть дати ради господарці країни. Нагадаємо, що керівна нині в країні партія ПіС йшла на вибори під гаслами піднести рівень добробуту простих поляків.
– На кого Моравєцкі і Качиньскі знову звалять провину? Знову на (опозиційного) Туска? Чи може на русскіх? – запитує читач Цєкавскі під польським оригіналом статті.
– Коли перестане зростати інфляція? За правління ПіС – ніколи! Як можна (уряду) заощаджувати, одночасно випускаючи нові гроші на різні виплати поляками? Це подібне щось до того, якби в сімейному бюджеті хотіли б заощадити – для цього б витрачали ще більше! Не треба бути для цього економістом, натомість потрібно вмикати мізки замість перегляду новини TVP (суспільне польське телебачення, підконтрольне нинішній владі), – зазначає інший читач.
Але найцікавішу аналогія провів, мабуть, коментатор під ніком ZYX.
– Як сильно не хотіла в 1939 році Европа вмирати за Ґданськ, то навіщо в 2022‑му Европа все присвячує обороні Донецька та Луганська? Я просто питаю: бо ж відповідь очевидна, – резюмує пан чи пані ZYX.
Що правда, то правда: нема як заперечити.