Згідно з новим Виборчим кодексом, розробленим командою Володимира Зеленського, виборчих дільниць за межами України просто не буде.
Поширити / зберегти:У мережі з’явилася копія наразі неопублікованого закону про внесення змін до Виборчого кодексу України. Згідно зі злитим документом, українців, які проживають за кордоном, позбавили права голосу на виборах президента, а виборчих дільниць за межами України просто не буде. Які ще поправки вносяться до законодавства, і навіщо це потрібно команді Володимира Зеленського – давайте з’ясовувати.
2024 року депутати парламенту від партії «Слуга народу» розпочали роботу над створенням нового виборчого законодавства. Післявоєнні вибори президента України стали для них одним із пріоритетних напрямів роботи. Тоді ж влада задумалася про переформатування виборчих округів. Про це під час круглого столу «Пріоритетні напрями реформування виборчого законодавства у контексті виконання Україною актуальних міжнародних рекомендацій» розповідала голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.
Чому влада змінює законодавство лише стосовно тих, хто виїхав, зрозуміти нескладно. Українців за кордоном останніми роками рахують на мільйони. Вони втікали від війни, мобілізації, переслідувань, розрухи. Для багатьох з них переїзд – це можливість дати своїм дітям вирости у безпечнішій країні та побудувати своє майбутнє там. І таких біженців, за даними ООН, понад 6,5 мільйонів. А за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, за кордоном перебуває 7,5 млн українців – це вдвічі більше за населення Києва.
Але чи можна практично чверть населення України, яке проживає за її межами, назвати лояльними чинному уряду та конкретно Зеленському? Очевидно, ні, адже з 2022 року українська влада неодноразово лякала тих, хто покинув Батьківщину, і закликала повернутися.
Так, після початку російського вторгнення Володимир Зеленський просив країни Заходу відловити та депортувати українських чоловіків мобілізаційного віку. У 2024-му уряд України заборонив видавати за кордоном паспорти чоловікам віком від 18 до 60 років, які підлягають мобілізації до армії. Крім того, громадян України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з виїздом за кордон на строк більше трьох місяців, зобов’язали протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою уряду від 16 травня 2024 року № 563 стати на військовий облік. І це стосується не лише чоловіків, а й жінок – медиків та фармацевтів.
Електоральна база таких розмірів (6,5-7,5 млн осіб) може легко змінити результати голосування на виборах президента, і точно не на користь нинішнього керівництва країни. Саме тому київська влада хоче убезпечити себе: зробити ставку на лояльних військових і цивільних, що залишилися в Україні, а також превентивно на законодавчому рівні обмежити біженців у їхніх виборчих правах.