З нагоди 110-річчя від дня народження Мілтона Фрідмана угорський Magyar Nemzeti Bank (MNB) випустив срібні пам’ятні монети номіналом 15 000 форинтів і монети з кольорових металів номіналом 2000 форинтів.
Поширити / зберегти:Згідно з повідомленням центрального банку Угорщини пам’ятні монети були випущені як частина тематичної серії, що представляє угорських лауреатів Нобелівської премії.
Нагадуємо, що Мілтон Фрідман (1912-2006), один із найвпливовіших економістів ХХ століття, народився в Нью-Йорку в родині єврейських імміґрантів, вихідців із закарпатського міста Берегово (на той час – в Угорщині), знає Mukachevo.net.
Фрідман працював як у теоретичному, так і в прикладному напрямках досліджень, був ініціатором монетаристського руху та засновником Чиказької економічної школи.
У 1976 році економіст отримав Нобелівську премію з економіки за за досягнення у дослідженні споживчого аналізу, розробці грошово-кредитної теорії та демонстрації складності стабілізаційної політики.
Після Другої світової війни Фрідман перебував у Парижі як консультант уряду Сполучених Штатів у справі реалізації "Плану Маршалла", яким передбачалося відновлення зруйнованою війною економіки країн Західної Європи.
Центральний мотив на аверсі пам'ятної монети – палець, що парадоксальним чином утримує в балансі олівець.
Над зображенням міститься формула, що описує рівняння грошового обігу, яка відіграє центральну роль у тлумаченні Фрідманом кількісної теорії грошей: M?V=P?Q, де M — пропонування грошей, V — швидкість обігу грошей, P — середня ціна, Q — фізичний обсяг виробництва та послуг.
Срібну пам'ятну монету можна придбати за номіналом протягом трьох місяців після випуску.
Мілтон Фрідман — один с засновників монетаризму, навіть вибив рівняння кількісної теорії грошей на номерних знаках свого авто.
Цікаво також і те, що дружина Мілтона – Роза, яка була співавтором багатьох його наукових праць, народилася у селі Старий Чорторийськ на Волині у 1910 році, у дівоцтві мала прізвище Директор.
Вона так само потрапила у США перед початком Першої світової війни, куди її вивезла мати, рятуючись від погромів та бідності.
У рідному місті батьків Фрідмана про нього практично нічого не нагадує. Лише кілька ентузіастів спробували започаткувати тематичний науково-культурологічний захід «Фрідманівські читання». Будинок, в якому мешкали батьки економіста Єно та Сара Фрідмани наразі розшукати не вдалося.
Натомість в 2019 році в Ужгороді встановили 44-ту міні-скульптуру, яку присвятили Нобелівському лауреату, вихідцю із Закарпаття Мілтону Фрідману. Встановлено скульптурку на вулиці Гойди, 10, поблизу банку.