Новини


1 листопада 1918 було проголошено Західно-Українську Нродну Республіку


Основні святкування 96-ї річниці ЗУНР пройдуть у Львові.

 

Протягом всього 1 листопада у Львові проходитиме театралізоване військово-історичне дійство з відтворенням подій 1918 року (стрілецькі стійки біля входів в Ратушу,  патрулювання військовиками УСС вулиць центральної частини міста, роздавання жителям та гостям міста інформаційних повідомлень про створення ЗУНР).

Також відбудеться покладання квітів та запалення лампадок до могил Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича, Держсекретаря військових справ ЗУНР Дмитра Вітовського, коменданта Січових Стрільців Михайла Галущинського, керівника і засновника “Пласту” Олександра Тисовського та воїна УГА Северина Левицького, воїнів, загиблих під час АТО.

Студенти та викладачі Львівського національного університету імені Івана Франка організують похід та покладання квітів до Меморіалу Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі, відбудеться панахида. 

Український Католицький Університет та Незалежний культурологічний часопис «Ї» 1 листопада проведуть також Молитву українсько-польського примирення.

Історична довідка

У ніч на 1 листопада 1918 року українці, скориставшись моментом розпаду Австро-Угорської імперії, перейняли владу у Львові, проголосили Західно-Українську Народну Республіку (ЗУНР) та закликали усі етнічні громади краю до участі в її розбудові. Однак польське населення, яке чисельно переважало у тодішньому Львові, виступило проти. Після прибуття військових підрозділів з Польщі та тритижневих боїв нечисленним українським частинам довелося залишити місто.

Обидві посталі по Першій світовій війні держави – Польща та ЗУНР – були змушені виборювати незалежність у новій війні. Нині ті, хто воював один проти одного на початку минулого століття, спочивають поруч на Личаківському цвинтарі у Львові, а їх нащадки разом моляться за упокій душ своїх прадідів.

Окрім того, саме 1 листопада – День Усіх Святих за латинським календарем – став у Львові традиційним поминальним днем.

 

Опитування

Що треба відзначати 30 червня?