Західна Україна за минулий тиждень: Жінки проти ТЦК у Львові та новий маршрут втечі ухилянтів в Румунію

7 квітня 2025

Верховинський район Прикарпаття раніше не був популярним серед ухилянтів місцем переходу кордону з Румунією, вони в основному намагалися втекти через Закарпаття та Буковину. Тепер же ситуація змінилася.

У Львові жінки вчергове перемогли людоловів з ТЦК

У вівторок, 1 квітня, у Львові трапилася чергова сутичка між військовослужбовцями районного ТЦК та військовозобов’язаним. Інцидент потрапив на відео, яке швидко поширилося у мережі, і військові змушені були реагувати.

Отже, на вулиці Симоненка поблизу перехрестя з вулицею Володимира Великого співробітники ТЦК із застосуванням сили намагалися затримати 32-річного чоловіка. Той активно опирався, і один із військових вдарив його кулаком у вухо. Тоді чоловік, який знімав інцидент на відео, звернувся до жінок по допомогу, і ті почали виривати затриманого з рук військових. На його захист кинулися перехожі, зрештою потенційному рекруту вдалося втекти.

За оприлюдненою через кілька годин інформацією Львівського обласного територіально центру комплектування (ТЦК), до одного із районних ТЦК у Львові наряд поліції доставив «порушника військового обліку». Чоловік був направлений на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), за висновком якої визнаний придатним до військової служби.

«Після чого останній намагався здійснити втечу й був затриманий військовослужбовцями, що чергували при ВЛК. Внаслідок цього зав’язалася сутичка з цивільними громадянами. Будь-які спроби з боку військовослужбовців пояснити ситуацію щодо військовозобов’язаного виявилися марними. Це, в свою чергу, призвело до надмірних емоцій. У загальній штовханині військовозобов’язаному громадянину вдалося втекти», – йдеться в повідомленні.

Наразі він оголошений у розшук. Під час події один із військовослужбовців отримав травму руки від удару правопорушником. Заява про напад на військовослужбовця подана до Національної поліції. Львівський обласний ТЦК розпочав службове розслідування щодо цього інциденту.

В обласному ТЦК також прокоментували також дії перехожих, зокрема, жінок, які кинулися захищати ухилянта. «Чи відповідатимуть ті, хто перешкоджають військовослужбовцям виконувати їхні службові обов’язки, питання риторичне. Щодо дій громадянина, який намагаючись “відбити” військовозобов’язаного, кричав: “Жінки, допомагайте! Допомагайте, жінки!”, то під час війни, в якій армія критично потребує підсилення, таке перешкоджання заходам мобілізації не витримує жодної критики. Як для громадянина – ці дії можна трактувати як ворожі щодо власної держави, як для чоловіка – така поведінка негідна й принизлива», – пафосно написали людолови.

Варто відзначити, що це далеко не перший випадок, коли львівські жінки відбивають чоловіків у співробітників ТЦК. Так, у червні 2024 року на Левандівці працювала «група оповіщення» у складі поліцейських і військовослужбовців. Там виник конфлікт з чоловіком мобілізаційного віку, який відмовлявся показати документи. Перехожі жінки спробували перешкодити його затриманню, знімали все на відео та обурювалися.

«Один з громадян на прохання поліцейського пред’явити військово-облікові документи відмовився це робити і поводився виклично, цим самим спровокувавши конфлікт. Громадянин мотивував відмову тим, що при собі не має жодних документів. Однак у процесі перевірки таки показав паспорт громадянина України. Також чоловік стверджував, що є батьком-одинаком, однак документально підтвердити цього не зміг», – повідомили тоді у Львівському обласному ТЦК. В результаті військовозобов’язаного перехожого так і не доправили до ТЦК, а лише «поінформували» про обов’язок оновити свої військово-облікові дані.

Ухилянти освоюють новий шлях втечі до Румунії

Останніми днями українські прикордонники затримали дві групи ухилянтів у Верховинському районі Прикарпаття, де, незважаючи на кордон з Румунією, не існує жодного пункту пропуску через нього.

Так, 2 квітня прикордонний наряд відділу «Шибени» Чернівецького прикордонного загону наздогнав та затримав трьох чоловіків, мешканців Тернопільської та Дніпропетровської областей. Про це повідомило Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України (ДПСУ).

«Вони вирішили перетнути державний кордон через гори, використовуючи онлайн-карту у Верховинському районі Івано-Франківської області. Проте спроба виявилася невдалою. Сніг та досить низька температура теж дали про себе знати. Порушники встигли добряче втомитися і замерзнути, адже погодні умови в гірському прикордонні наразі зовсім не весняні», – зазначили у прикордонній службі.

А днем раніше на цій же ділянці кордону було затримано ще одну групу ухилянтів зі Сходу України, причому завдяки «сигналу» батька одного з утікачів. 1-го квітня о 4-й годині ранку на телефонну «гарячу лінію» ДПСУ надійшов дзвінок від батька 21-річного жителя Дніпропетровщини.

Чоловік повідомив, що його син разом з двома невідомими 27 березня виїхав з Івано-Франківська у напрямку села Татарів. Він сказав, що група перебуває у горах на території Верховинського району Івано-Франківської області. За планом чоловіки мали пішки подолати 60 кілометрів через Чорногірський хребет та незаконно перетнути кордон з Румунією. Також він розповів, що їхня подорож вже триває шосту добу, але через слабкість син більше не може пересуватися та просить надати допомогу.

Через 7 годин пошукових дій знесиленого хлопця відшукали прикордонники відділу «Шибени» завдяки слідам на снігу, що залишили правопорушники. Він повідомив, що спільники залишили його одного у горах чекати на допомогу, а самі далі попрямували у напрямку українсько-румунського кордону. Охоронці кордону доставили мандрівника до прикордонного підрозділу, надали домедичну допомогу та нагодували. Згодом було затримано і двох спільників, які виявилися мешканцями Миколаївської та Кіровоградської областей віком 32 і 44 роки. Наразі життю та здоров’ю «туристів» нічого не загрожує, повідомили прикордонники.

Варто відзначити, що Верховинський район Івано-Франківської області раніше не був популярним серед ухилянтів місцем переходу кордону з Румунією, вони в основному намагалися втекти через Закарпаття та Буковину. Швидше за все, це пов’язано з тим, що Прикарпаття є єдиною прикордонною областю Західної України, яка досі не має жодного пункту перетину кордону, і навіть дороги загального користування до Румунії. Доїхати до села Шибени, де розташовано прикордонний відділ, вже проблема, не говорячи вже про найближче до Румунії село Буркут, де практично не залишилося мешканців.

Проте існує ще одна версія того, чому зараз ухилянти освоюють новий маршрут втечі в Румунію через Карпати. Справа у тому, що Верховинський район перебуває на стику зон відповідальності двох прикордонних загонів – Чернівецького та Мукачівського. За чутками, саме співробітники останнього стоять за збільшенням трафіку на цій ділянці кордону: таким чином вони і гроші від втікачів отримують, і проблем на формально підконтрольній території мають менше. А що підставляють суміжників – так свій камуфляж завжди ближчий до тіла.

Непрямим доказом цієї версії може служити той факт, що у Мукачівському прикордонному загоні розпочалася масштабна перевірка, ініційована представниками з Києва, в рамках якої  всіх працівників перевіряють на поліграфі («детекторі брехні»). Наразі офіційна інформація про конкретні цілі перевірки не розголошується. Однак, за словами експерта з питань безпеки Ігоря Мельника, такі заходи є необхідною складовою антикорупційної стратегії: «Системна перевірка персоналу, особливо із застосуванням поліграфа, може виявити слабкі місця в системі та сприяти очищенню прикордонної служби від корупційних елементів». Як повідомив 3 квітня портал «Новини Закарпаття», результати перевірки можуть призвести до кадрових змін, відкриття кримінальних проваджень та посилення контролю на кордоні.

Залізниці Західної України приєднуються до Європи

На минулому тижні нарешті розпочато масштабні роботи з відновлення залізничної колії європейського формату на ділянці між станцією Чоп (кордон зі Словаччиною і Угорщиною) та Ужгородом. Через будівельні роботи «Укрзалізниця» з 31 березня до 31 липня тимчасово змінила розклад курсування потягів до Закарпаття, і обіцяє відкрити рух новою колією вже у серпні 2025 року.

Євроколія між Чопом і Ужгородом (22 км) існувала з часів Австро-Угорщини до 1991 року, проте в незалежній Україні її демонтували. У 2022 році Київ вирішив відновити колію європейського формату на цій ділянці, проте формально роботи з реалізації проекту стартували лише у квітні 2024-го. Тоді в присутності прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на вокзалі в Ужгороді змонтували перший символічний 20-метровий прогін «гібридної» колії – з відстанню між рейками 1435 і 1520 мм.  

Будівництво євроколії фінансується за рахунок грантових коштів ЄС, які «Укрзалізниця» отримала в рамках програми Connecting Europe Facility. На більшій частині ділянки Ужгород – Чоп запланована заміна існуючої колії «російського» стандарту (1520 мм) на «гібридну», з двома рядами рейок. Проте на відрізку Чоп – Струмківка мають прокласти 8,3 км нової колії європейського стандарту (1435 мм), що проходитиме паралельно до існуючої ширококолійної. Власне, саме ці роботи і пришвидшили з початку квітня, бо майже за рік тут вдалося прокласти лише 3,5 км євроколії.

Таким чином, Ужгород стане першим обласним центром України, на перон залізничного вокзалу якого прибуватимуть потяги з Відня, Братислави, Кошице, Будапешта, Праги, Бухареста та Белграда. Наступним можуть стати Чернівці: уряд України ще у 2024 році в рамках «Стратегії розвитку прикордонної інфраструктури з ЄС до 2030 року» пообіцяв виділити 544 мільйони гривень на проектування будівництва та електрифікації євроколії на ділянці «Львів – Чернівці – Вадул-Сірет». Ділянку між Чернівцями та станцією «Вадул-Сірет» біля кордону з Румунією, згідно з документом, планують збудувати у 2026-2029 роках за 7,3 млрд грн.

Крім того, згадана стратегія містить проект реконструкції залізниці від станції «Мостиська-2» біля кордону з Польщею до Скнилова неподалік аеропорту «Львів» (йдеться про добудову до двох широких колій ще і європейської).  На цю ділянку планують виділити 10,9 млрд грн у 2026-2028 роках. Проте у цьому випадку йдеться про розвиток станції «Скнилів», куди також може бути протягнута євроколія з Рави-Руської (теж на кордоні з Польщею), на центральний залізничний вокзал Львова потяги з Європи не прибуватимуть.

Як не дивно, урядовий документ не передбачає реконструкції та використання найдовшої існуючої ділянки – майже 100 км – колії європейського формату між закарпатськими станціями Чоп та Дяково (поблизу кордону з Румунією). За часів соціалістичної співдружності за цим маршрутом перевозили вугілля з Румунії в Чехословаччину. У 1996-1997 роках цією євроколією курсував швидкий поїзд сполученням Краків (Польща) – Констанца (Румунія). Проте з кінця 1990-х ця ділянка не використовується для перевезень і сильно занедбана.

У 2017 році Україна запропонувала Словаччині й Румунії відновити перевезення вантажів з однієї країни в іншу через Закарпатську область, проте жодних реальних кроків у цьому напрямку досі так і не зроблено.