Роман Мирський, 16 грудня 2024

Над головкомом Збройних сил України Олександром Сирським згущуються хмари.

Поширити / зберегти:

З дня його призначення на цю високу посаду не минуло й року, а генерала вже можуть усунути. Схоже, президент Володимир Зеленський почав приглядатися до командувача Сухопутних військ ЗСУ Михайла Драпатого. Генерал-майор має великий бойовий досвід, неодноразово доводив свою ефективність на фронті, тоді як Сирський останнім часом асоціюється лише з невдачами. Наскільки високою є ймовірність підвищення Драпатого і куди в такому разі відправлять організатора Курської операції? Давайте з’ясовувати.

Генерал провалів

Ще недавно ЗМІ та експерти обговорювали, за які заслуги Сирський прийшов на місце колишнього головкома Валерія Залужного, який впав у немилість у Зеленського. Лунали версії про те, що президент України знайшов привід для усунення незручного воєначальника, адже у лютому цього року події на фронті віщували здачу Авдіївки. Зеленський і Залужний розійшлися в думках про майбутнє важливого міста, в результаті останній пішов з посади, взявши на додаток весь негатив від втрати цього населеного пункту. Сирський, який замінив Залужного, виявився більш лояльним до президента, проте це не дарувало новому головкому імунітету від невдач. Недаремно розмови про його відставку почалися саме зараз, коли в повітрі пахне здачею ключового у всіх сенсах Покровська.

Зануримося трохи в минуле. Біографію Сирського важко назвати бездоганною. Варто почати з того, що він народився на території сучасної Росії, у Володимирській області, закінчив Московське вище загальновійськове командне училище, досі у ворожій країні має близьких родичів. Звичайній пострадянській людині цей факт навряд чи видасться чимось дивовижним, але коли йдеться про високопоставленого представника силових структур України під час війни з Росією, то питання напрошуються самі собою. Це точно слабке місце, за яке за бажання можна зачепитися.

Хай навіть Сирський більшу частину життя віддано служить нашій країні, проте результати його роботи корисні скоріше для східного сусіда, ніж для України. З початком збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році його було призначено начальником штабу Антитерористичної операції. Під час АТО під керівництвом Сирського були втрачені Дебальцеве, Вуглегірськ, Логвинове. Той самий сумнозвісний Дебальцевський котел, на думку низки ЗМІ, є саме його «заслугою».

Заради справедливості варто відзначити, що в ті роки наша армія дійсно часто зазнавала невдач за багатьма напрямами. Але і з початком повномасштабної війни у ​​лютому 2022 року Сирський не виправдав очікувань. На той момент він уже був командувачем Сухопутних військ і отримав хороший шанс показати себе на полі бою після рутинної штабної роботи. В результаті – провалив оборону Бахмута, утриманню якого Зеленський надавав великого значення. А ставши на чолі ЗСУ, Сирський запам'ятався сумнівною операцією в Курській області, проведення якої спричинило обвалення фронту на Донбасі. Плоди його роботи виразно видно на мапі. Наразі агресор просувається найшвидшими темпами з початку 2022 року, що визнають у всьому світі.

Серед рядових солдатів Сирський особливо непопулярний, багато хто вважає його командиром радянського зразка, який занадто довго утримує сили під обстрілом і не зважає на втрати особового складу. Звідси й народне прізвисько «м'ясник». Але чи є на горизонті та людина, яка зможе впоратися з обов'язками головнокомандувача ЗСУ краще?

Наступ Драпатого

Нещодавно Володимир Зеленський змусив усіх говорити про Михайла Драпатого. 29 листопада 2024 року президент призначив його командувачем Сухопутних військ ЗСУ. Журналісти відразу звернули увагу на це кадрове рішення, оскільки сам Сирський раніше пройшов схожий кар'єрний шлях перед тим, як змінив Залужного. До того ж, останніми тижнями з вуст експертів і політиків все частіше звучить відкрита критика на адресу чинного головкома. Так, дуже непроста членкиня президентської партії «Слуга народу» Мар'яна Безугла зажадала відправити Сирського у відставку.

«Якщо Мар'яна почала про це говорити, значить ця загроза існує. Саме пані Мар'яну використовують як лакмусовий папірець для перевірки настроїв суспільства. Подання тих меседжів, які потім формують суспільство до прийняття певних рішень керівництвом нашої країни. Саме Мар'яна Безугла є конкретним тригером, що визначає всі проблеми, які існують», – пояснив генерал-майор запасу Збройних сил України, колишній заступник командувача Сил спеціальних операцій Сергій Кривонос.

Багато хто сприйняв призначення Драпатого як удар особисто по Сирському. Це припущення не видається безпідставним, оскільки біографія нового командувача Сухопутних військ містить заслуги, якими нинішній головком ЗСУ не може похвалитися. Варто почати з того, що він є справжнім бойовим генералом, який має успішний досвід битв з 2014 року. Саме Драпатий відстояв тоді Маріуполь, звільнив від сепаратистів Слов'янськ, успішно керував виведенням підрозділів із так званого «Ізваринського котла», зберігши життя сотням наших захисників. Бригадний генерал із травня цього року був командиром оперативно-тактичної групи «Харків» та відбивав російський наступ у Харківській області. А до січня 2024 року Драпатий очолював оперативне угруповання «Херсон» та був одним із керівників операції звільнення правобережжя Херсонської області у 2022 році. Був удостоєний найвищого ступеня пошани – ордену «Народний Герой України».

Нині Драпатий став своєрідним тараном проти Сирського. Останній, у свою чергу, вкрай не любить амбітних конкурентів, які підбираються надто близько. Так, Сирський організував низку розслідувань проти командувача Силами безпілотних систем Вадима Сухаревського, щоб потім представити СБС як неефективну структуру та позбутися популярного офіцера, відомого першим пострілом на Донбасі у бік сепаратистів. Це сталося ще й тому, що Сирський не хотів створення окремого роду військ для безпілотників.

Однак Зеленський не може бути впевнений у тому, що цей таран не обернеться проти нього самого. У країні, що воює, люди у формі завжди користуються особливою підтримкою у населення. Так сталося з рейтингами Залужного, якого президент у результаті заслав до Лондона. Чи не повториться історія у разі підвищення Драпатого? Очевидно, що поряд із Зеленським виявиться людина, яка завжди була у самій гущі війни, на відміну від самого президента, який їздив до «стрічки» лише у супроводі батальйону охорони. Також Драпатий зміг навести лад у підконтрольних йому підрозділах і, напевно, зуміє застосувати ці навички в масштабах усієї країни. В такому разі можливе бажання Зеленського підвищити ефективного військового до голови ВСУ напередодні виборів глави держави може стати необачним кроком. Але невдоволення Сирським досягло критичної точки, тому якщо й міняти його, то на людину із заслугами. Інакше народ не зрозуміє.

Стопами Залужного?

Олександр Сирський – ідеальний претендент на роль цапа-відбувайла за невдачі на фронті. Усі стріли полетять в нього і не зачеплять чинного президента. Дуже зручно й те, що російське походження, наявність на тій стороні родичів – гарна підстава для звинувачень у держзраді. Здачу важливих для країни міст можна подати як усвідомлену диверсію. Команді Зеленського залишилося лише накопичити якнайбільше фактури.

Робота зі збирання компромату на Сирського триває не перший день. Нещодавно командира 93 бригади «Холодний Яр» Павла Палісу призначено заступником керівника Офісу президента Андрія Єрмака у військових справах. Це зроблено, оминаючи Сирського. Тепер Паліса може надавати команді Зеленського відомості, що ставлять під сумнів доповіді головкома. Що це, якщо вияв недовіри? Зважаючи на все, президент вважає фронтові звіти недостовірними, у тому числі щодо втрат серед солдатів. Днями Генштаб Збройних Сил доповів, що втрати загиблими та зниклими безвісти становлять 105 тисяч військовослужбовців, хоча раніше Зеленський називав журналістам скромніші цифри. Це поставило главу держави у вкрай незручне становище.

Але якщо Сирський все ж таки піде, то куди? Повторити історію Залужного з почесним та комфортним засланням до Європи йому навряд чи вдасться – аж надто багато скандалів і невдач на полі бою пов'язано з головкомом. Народ втомився від нескінченних провалів, і щоб випустити громадську пару Зеленський може провести показову та публічну екзекуцію. Проблем на фронті це жодним чином не вирішить, але й завдання перед президентом зараз стоять переважно політичні. У зв'язку із можливими президентськими виборами треба показати, хто у всьому винен.

От тільки навряд чи населення України повірить у цей банальний трюк. Адже якщо Сирський винен у всьому, то хто відповідає за його призначення?..

Поширити / зберегти:

Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР