Нерухомість в Західній Україні пішла догори. Але не всюди

5 серпня 2022

Зацікавленість в оренді житла на Буковині зросла на 30, ціни впали на 3 відсотка, а пропозиція виставлених на продаж квартир найбільша по країні + 39%

Закарпатська, Тернопільська та Полтавська області ставлять рекорди по зацікавленості в оренді житла.

Ціни за оренду у перерахунку у доларах менші ніж до війни майже в усіх регіонах, окрім Полтавської (+307%) і Кіровоградської (+83%), котрі продовжують приймати біженців зі сходу. 

Хоча при цьому постійно клянуть насамперед Львів'ян, що вони під час війни позадирали захмарно ціни на житло.

З підняттям офіційного курсу ціни в гривні на новобудови зросли.

Так в Києві житло стало дорожче на +5200 і тепер становить 44 500 грн/кв. м, в Одесі на +10 500 до 38 500 грн/ кв. м , у Львові на +7100 до 42 500 грн/ кв. м .

В Закарпатті — 36 800 грн/ кв. м.

Ринок вторинного житла все ще відчуває нестачу пропозиції та попиту. Кількість житла виставленого на продаж зменшилась вдвічі в країні, а відновленню попиту заважають законодавчі вимоги обов’язкової присутності всіх власників квартири у нотаріуса.

Переселенці‑східняки підтримують високий рівень зацікавленості в оренді квартир в областях віддалених від бойових дій.

Рекорди ставлять Закарпатська область +455%, Полтавська +364% та Тернопільська +334% в порівнянні з осінню 2021.

Південь втратив свій туристичний сезон: Одеса демонструє спад зацікавленості в оренді на –80%, а Миколаївська область — аж на –91% менше за показники осені минулого року.

Різниця зацікавленості в оренді житла по Західній Україні — в липні 2022 в порівнянні з жовтнем 2021:

Закарпатська область +455%,
Тернопільська +334%,
Чернівецька +30%,
Рівненська –9%,
Львівська –13%,
Івано-Франківська –38%,
Волинська –55%,

До війни ціни на оренду в Україні фіксувались в гривні, але власники квартир все частіше підвищення цін аргументують саме зміною курсу валют.

З останньою зміною офіційного курсу з 29,5 грн/$ до 36,6, житло в порівнянні з осінню 2021, сьогодні саме у доларах відчутно дешевше в Київській (–33%), Житомирській (–26%), Тернопільській (–42%), Харківській (–47%), Одеській (–57%), Миколаївській (–29%) та Херсонській (–70%) областях. 

Окремо варто відзначити Закарпатську область, що всупереч рекордній зацікавленості демонструє зменшення цін у доларах на –18%. Це пов’язують зі зменшенням на –47% кількості вільних квартир та виїздом частини ВПО з області в інші регіони. Попит збалансувався з пропозицією.

Суттєво подорожчали регіони Полтавської області, де ціна виросла у 4 рази навіть у доларах, та Кіровоградської, майже вдвічі дорожче. Вони й досі приймають велику кількість вимушених переселенців зі сходу.

Традиційно ціни на нові квадратні метри прив’язані до долара і з послабленням офіційного курсу забудовникам довелось переглянути ціни й у гривні.

Проте, найпопулярнішою акцією для інвесторів залишається фіксація «старого курсу», що робить пропозицію цікавою для покупців з заощадженнями саме у валюті. 

Середня ціна квадратного метра в столиці коштуватиме 44 500 грн/кв. м, що на 5200 грн дорожче за минулий місяць. В Одесі 38 500 грн/кв. м, що аж на 10500 грн/кв. м більше. У Львові за метр в забудовника в середньому просять 42 500 грн/кв. м і це більше на 7100 грн ніж минулого місяця.

По областях найдорожчий метр у Закарпатській області — 36 800 грн/кв. м і на 8000 дорожче. Найдешевший — у Хмельницькій області, 19 000 грн/кв. м і без змін відносно минулого місяця, очікуємо на корекцію ціни. 

Кількість квартир виставлених на продаж відчутно менша майже в усіх областях.

Це пов’язано в першу чергу з міграцією. За чинним законодавством для продажу квартири всі власники мають бути присутні особисто у нотаріуса для підписання угоди в регіоні, де зареєстрована квартира, що складно реалізувати сьогодні. 

Зростання пропозиції наявне лише в Чернівецькій області +39%, Закарпатській +8% та Волинській +1%.

Всупереч низькому попиту, виставлені продавцями ціни з минулого року зросли на 20-30% у доларах майже по всім областям без бойових дій.

Варто зазначити, що реальні продажі відбуваються з відчутним дисконтом від запрошених цін. Незгодні на зниження цін продавці очікують на відновлення ринку ближче до закінчення активних бойових дій.

Ринок оренди стабілізувався майже по всій країні. Орендарі та орендодавці знайшли баланс попиту і пропозиції.

Ситуації, де ціни виросли в рази й переглядаються чи не кожного місяця, що ми спостерігали навесні, швидше становлять виключення.

Ринок продажу вторинного житла попри відкриті реєстри все ще ускладнений. Загальна кількість угод відчутно менша від довоєнного, що дає можливість покупцям домовлятись про суттєві дисконти від цін заявлених в оголошеннях.

Ринок інвестицій в новобудови продовжує відновлення. 824 житлові комплекси з 1330 по всій Україні відновили свою роботу.

В західній частині відсоток відновлених будівництв сягає 90%.

Є точкові житлові комплекси у західних регіонах, що повернулись майже до довоєнних показників продажів.

— Проте, відкладається запуск нових черг будівництв, що створить певний дефіцит на ринку нового житла. Сьогодні найпопулярнішою акцією у забудовників є продаж по старому курсу, — коментує Денис Судилковский, директор з маркетингу ЛУН.