23 квітня 2025

Бойовиків УПА назвали відповідальними за терор і геноцид проти мирного населення.

Поширити / зберегти:

На могилі загиблих бойовиків УПА поблизу польського села Монастир (в шести кілометрах від кордону з Україною) з’явилася нова табличка. На ній упівців назвали винними в терорі та геноциді щодо мирного польського, українського й єврейського населення.

«Братська могила українців, учасників УПА, відповідальних за терор і геноцид проти беззахисного польського, українського та єврейського населення. Господи Боже, помилуй їх і не зарахуй їм за ті жахливі вчинки, які вони вчинили проти своїх братів. Пробачити не означає забути, а зцілити біль», – зазначено на табличці.

За попередньою інформацією, встановлення нової таблички здійснено без відповідного дозволу. Речниця окружної комендатури поліції в Любачові Маржена Мрочковська повідомила, що інформацію про нову табличку правоохоронці отримали від прикордонників. «Поліцейські виїхали на місце події та провели всі необхідні заходи, серед яких: огляд місця події та фотодокументація. Наразі проводяться заходи щодо встановлення осіб, причетних до внесення змін», – розповіла вона.

Своєю чергою, у ґміні Горинець-Здруй повідомили, що територія, де розташований памʼятник, належить управлінню Держлісництва Польщі. 

За спогадами сучасників, в лісовій могилі поблизу села Монастир в різний час було поховано від 45 до 48 бойовиків УПА, серед яких, зокрема, Іван Погориський «Борис», керівник окружної боївски СБ ОУН. Найвідоміша «акція» підручних «Бориса» відбулася 16 червня 1944 року, коли вони у лісі біля села Затилє зупинили пасажирський потяг. Усіх поляків, переважно жінок, чоловіків та дітей, ідентифікованих за літерою «П» у посвідченнях особи, вбили на місці. Збереглися фотографії цих жертв, а також записані на магнітофонну стрічку спогади одного з виконавців убивства – Петра Хомина, члена боївки «Бориса».

Київські пропагандисти спочатку стверджували, що в могилі поховано 62 бойовики УПА (Погориського в переліку не було), пізніше кількість була збільшена до 66. Йшлося про учасників бою сотні УПА «Месники-2» з переважаючими силами російського НКВД. Бойовиків УПА тоді справді було 62, проте 18 з них здалися в полон, що підтверджують дані Львівського обласного державного архіву. Жодної верифікації переліку загиблих ніколи не проводили.

Поширити / зберегти:

Щоб першим дізнаватися новини із Західної України, Польщі та світу, приєднуйтесь до Телеграм-каналу ЗУНР