Арештовано два обленерго в Західній Україні

17 листопада 2022

Печерський районний суд Києва наклав арешт на контрольні пакети акцій підприємств критичної енергетичної інфраструктури «Рівнеобленерго» та «Чернівціобленерго». Вони входять у групу VS Energy, яку за даними ЗМІ та слідства контролюють громадяни РФ Алєксандр Бабаков, Євгеній Гінер та Михаїл Воєводін.

Згідно з рішенням суду, арештовано загалом 93,2% акцій «Рівнеобленерго» та 96,8% акцій «Чернівціобленерго». Крім того, під арешт потрапили 99,9% акцій «Херсонобленерго», 72,9% акцій «Кіровоградобленерго» та 95,5% акцій «Житомиробленерго».

Слідчі ДБР проводять досудове розслідування за кількома звинуваченнями, зокрема – привласнення майна та вчинення «злочинною організацією «Лужники», яке представлене фінансово-промисловою групою VS Energy, умисних дій, з метою зміни меж території або державного кордону України та порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб.

«В ході досудового розслідування встановлено, що на території України, починаючи з 2001 року, і до теперішнього часу здійснює систематичну протиправну діяльність злочинна організація, що організована та представлена громадянами Російської Федерації», – заявляв у клопотанні до суду прокурор Роман Тулін.

За даними слідства, злочинну групу представляють три громадянина РФ: Алєксандр Бабаков – депутат Держдуми РФ, Михаїл Воєводін та Євгеній Гінер. Гінер – президент московського армійського футбольного клубу ЦСКА, який також є партнером російської держкорпорації «Ростех», що виробляє та експортує високотехнологічну промислову продукцію цивільного та військового призначення. До слова, керує нею колишній офіцер ФСБ Сєргей Чемезов, давній друг і соратник російського президента Владіміра Путіна. Воєводін же, згідно з даними слідства, – це так званий «злодій в законі» на прізвисько «Міша Лужнецький».

У матеріалах слідства зазначено, що Бабаков мав вплив на вище політичне керівництво України в період 2001-2014 років. Він лобіював інтереси злочинної групи, щоб набути активи учасників протиправної групи. Гінер забезпечував необхідні заходи з фінансування протиправної діяльності групи, а Воєводін організовував силовий супровід. Відтак протягом 2017-2022 років підконтрольні VS Energy обленерго за фіктивними операціями перерахували понад 1,65 мільярда гривень на підприємства групи.

Бабаков, Гінер та Воєводін, за даними ЗМІ, контролюють в Україні велику бізнес-імперію – мережу готелів, банк, промислові підприємства та низку об'єктів критичної інфраструктури – п’ять обленерго, які забезпечують постачання електроенергії в домівки мільйонів українців одразу декількох областей. В Західній Україні це «Рівнеобленерго» та «Чернівціобленерго».

Усі ці обленерго об’єднані під вивіскою компанії «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» (VS Energy). При цьому її власниками є громадяни країн ЄС. Серед них, зокрема, громадянка Німеччини Марина Ярославська, яку називають цивільною дружиною Євгенія Гінера, та громадянин Латвії Валтс Вігантс, який був довіреною особою Алєксандра Бабакова. Однак для європейських судів подібні припущення українських правоохоронців можуть виявитися недостатніми, і виплачувати компенсації формальним власникам доведеться з бюджету України.

Прикметно, що у квітні 2022 року було опубліковано «Заяву групи компаній VS Energy щодо російської військової агресії», у якій було висловлено щиру повагу героїзму та згуртованості українського народу та Збройних сил України в боротьбі за європейське демократичне майбутнє, засуджено агресію РФ та режим Білорусі, що її підтримав, тощо. Проте подібний хід не допоміг, як і написи "Слава Україні! Слава воїнам!" на сайтах обленерго, що належали VS Energy.

Як повідомляв ЗУНР, наприкінці серпня Личаківський районний суд Львова арештував приміщення львівського готелю «Дністер», який теж пов’язують із російським політиком Алєксандром Бабаковим.