Новини


У Львові відтворили буремні події листопада 1918 року


За реконструкцією подій листопада 1918-го у центрі Львова спостерігали понад дві тисячі людей.

Фото: Андрій Поліковський /«iPress.ua»Фото: Андрій Поліковський /«iPress.ua»

1 листопада у Львові відбувся марш «Слави Галицької Армії та військ Української Народної Республіки», а опісля – львів'яни та туристи змогли поспостерігати за реконструкцією історичних боїв, які розгорталися на вулицях Львова 96 років тому. Дійство відбулось з нагоди нагоди 96 річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

Участь у марші взяли близько сотні реконструкторів. Серед них члени Товариства «Пам'ять», які були споряджені в однострої військовиків Галицької Армії та підрозділів військ Української Народної Республіки. Вояки пройшли у супроводі військового духового оркестру центральною частиною міста від пам’ятника Данилу Галицькому, проспектом Свободи та завершили похід на площі Ринок біля міської Ратуші.

Після урочистого маршу, учасники військово-історичного театралізованого дійства відтворили для львів’ян і гостей бій за Львів, який мав місце у листопаді 1918 року  Глядачі змогли поринути в атмосферу листопадового Львова 1918 року з барикадами, артилерією та вуличними боями. Спостерігали за дійством майже 2 тисячі осіб.

Фоторепортаж з дійства можна переглянути тут >>>

Довідка

1 листопада 1918 року у Львові внаслідок збройного повстання українських солдатів на українських землях Австро-Угорської монархії було проголошено Західно-Українську Народну Республіку, яку очолив сотник Українського Січового Стрілецтва, вихованець Станіславівського «Пласту» Дмитро Вітовський.

Після так званого «Листопадового чину» у місті розгорнулася збройна боротьба Українською Галицькою Армією (регулярною армією ЗУНР) та Польською Організацією Військовою. Безпосередньою ареною бойових дій стало саме місто. Співвідношення українських і польських військових сил у Львові було не на користь українців - до міста постійно прибували польські війська.

Зрештою, після низки стратегічних промахів (українці не зуміли перешкодити надходженню свіжих сил поляків) та під натиском переважаючих сил супротивника, сили УГА були змушені покинути місто.

22 січня 1919 року ЗУНР об'єдналася з Українською Народною Республікою в статусі автономної Західної області УНР. Територія ЗУНР була остаточно окупована польськими військами 19 липня 1919 року, коли останні частини УГА перейшли Збруч. Пізніше різні землі ЗУНР були анексовані Польщею, Румунією і Чехословаччиною.

Опитування

Що треба відзначати 30 червня?